Logo

Když v životě tvoříš, aneb probouzení kreativity

Jak vzniká obraz? Je důležité mít talent? Mohu tvořit jen tak pro radost? Je důležitý výsledek? Jak k nám naše obrazy promlouvají? Kde se bere inspirace? A může malovat opravdu kdokoli?

Alespoň jednu z výše uvedených otázek si položí každý, kdo by rád maloval. Nebo alespoň já jsem si je v minulosti položila a ne jednou. Od té doby jsem toho hodně namalovala, nakreslila, naskicovala a troufám si říci, že do odpovědí jsem se promalovala. Ráda bych se s Vámi v následujících řádcích podělila o můj pohled na tvorbu a poskytla i praktický návod, jak začít tvořit, malovat... Kdo bude chtít, může se nechat inspirovat.

Díl první: Jak začít

Možná, že Tě už delší dobu láká malovat. Dokonce jsi zakoupila krásné barvy, kvalitní štětce a sametový papír. Ale co z toho, když už dva měsíce leží ve skříni, aniž bys udělala jedinou čárku. Chceš to zkusit, ale nikdy není dost času. Nebo odvahy? Možná chybí prvotní impulz a možná čekáš na vhodný okamžik. Na ten moment, kdy Tě políbí múza. Pokud to tak máš, pak věř, že nejsi zdaleka jediná. Takto to totiž má většina nás smrtelníků.

Až na jednu výjimku a tou jsou malé děti. Všimla sis toho, že když nabídneš dítěti barvy a štětce, pak tvoří. Nečekají na nic, nad ničím nepřemýšlí, berou barvy do rukou a malují. Ony totiž nad ničím moc nedumají a víc než výsledek je zajímá ten proces a ta zkušenost. Když se to náhodou nepovede, nemají problém papír zmačkat, zahodit a zkusit to znovu. A to je důležité si uvědomit. Zkus se nyní zamyslet na tím, jak by se Ti tvořilo, pokud by na výsledku vůbec nezáleželo? Dá se říci, že to je klíčový moment a pokud ho překonáš, otevřeš pomyslné dveře k nespoutané tvůrčí energii a to nejen v tvorbě, ale i v životě.

Zní to velmi jednoduše, ale jak to prakticky provést? To, co bych doporučila, je to prosté MALUJ, ale krůček po krůčku. Stejně jako když se učíme plavat, také rovnou neskočíme do třímetrové hloubky, ale začneme hezky při kraji, kde je mělce a bezpečně. Buďme tedy v tomto sami k sobě shovívaví. Začni třeba tím, že si koupíš v papírnictví úplně malý bloček klidně velikosti A6. Proč tak malý? Protože pomalovat malý formát Ti zabere pár minut. A o to přesně jde, malovat a skicovat jednoduché časově nenáročné obrázky. Nepotřebuješ plné dvě hodiny prostoru a klidu k tomu, abys začala. A upřímně řečeno, kdo z nás je má, že? Když tedy sama sobě dáš malý závazek, že namaluješ jeden obrázek za den nebo třeba jeden za týden, na konci měsíce budeš v ruce držet několik autorských dílek. Ve svých rukou budeš držet výsledky své práce.

Když si budeš tímto způsobem malovat, získáš ještě další důležitou věc a tou je návyk. Zvykneš si, že máš pár minut pro sebe a že tyto minuty opravdu tvoříš. Ve tvém bločku zůstává trvalá hodnota v podobě obrázku. Já jsem si cvičení navíc okořenila tím, že jsem doprostřed každé stránky kružítkem narýsovala kruh a každý den jsem malovala mandalu. Každý obrázek byl jiný, byl to prostě originál. Byly dny, kdy jsem si dovolila vynechat, ale byly i dny, kdy jsem namalovala více než jeden obrázek. Práce tímto způsobem mě bavila. Je to takový odrazový můstek, který je dostupný doslova pro každého.

Další důležitá věc, kterou malováním na malý formát získáš, je to, že se můžeš na chvíli stát pozorovatelem. A to pozorovatelem své smysli. Protože právě dospělá mysl na rozdíl od té dětské nás může při tvorbě pěkně zaměstnat otázkami: „Bude má kresba dost dobrá?“ „Co budu malovat?“ „Mě nic nenapadá“ „No tak teď jsem to úplně zkazila.“ „Možná zítra k obědu uvařím…..„ Pokud se Ti při tvorbě honí hlavou plno myšlenek, otázek, hodnocení, věz, že právě to, jsou produkty Tvé mysli. Lékem na ně je trpělivost a nadhled. Zkus si představit, že každá Tvá myšlenka je pomyslná bublina. Vždy když k Tobě přiletí, uvědom si její přítomnost a nech ji odletět pryč. Moje zkušenost je taková, že čím více budeš malovat, tím méně se Ti budou myšlenky hlavou honit. Až přijde den, kdy při tvorbě žádná myšlenka nepřijde. To, co ale bude přítomno, je radost z tvorby a ze samotného procesu. A to je právě podstata každého tvůrce. Někdo tomu říká múza, jiný inspirace. Pro mě je to nevyčerpatelný zdroj energie, kdy tvořím jen proto, že se mi chce a že mohu malovat.

[Best_Wordpress_Gallery id="107" gal_title="Kresby A6"]

Prohlédněte si